Header

Hakkımızda

Tam 65 sene önce başladı Bebek Kahve'nin hikayesi.. O zamanlar Bebek, balıkçılık ve hayvancılık yapılan küçük bir köy yeriymiş şartlar zormuş. Bebek halkı, sebzesini, kömürünü ve hatta içme suyunu bile damacanalarla mavra denilen büyük kayıklarla karşı kıyıdan getirirmiş. Dedem Ali Osman Bebek'te dürüstlüğü ile bilinen ve çok sevilen bir lokantacıymış o zamanlar... 1945 yılında açmış Bebek Kahve'yi, tam 14 sene bir balıkçı kahvesi olarak işletmiş bu dükkanı.

Pazar yeri gibiymiş bizim kahvenin önü... Kömüründen sebzesine herşey buradan dağıtılırmış. Hal böyle olunca, o zamanın tüccarı da, kayıkçısı da, balıkçısı da bizim müşterimiz olmuş. Balıkçıların ağlarını tamir ettiği, lambalı radyo ile ajans haberlerinin dinlendiği, çayıyla, kahvesiyle, sohbetiyle sıcak ve dolu dolu bir kahve... Aynı samimiyet ve muhabbet 50 sene boyunca bütün ögrencilerin Apo babası, sevgili babamız Abdullah Atakan ile de devam etti.

Yıllar içinde , zamanın Robert Koleji yerini Boğaziçi Üniversitesi'ne bıraktı. İşte asıl değişim burada başladı… Soğuk bir kış günü dışarıda oturan üç beş üniversite ögrencisi üşüyüp içeri girdiler ve sobanın yanına oturdular. Bu bir tarihin başlangıcı oldu. Bir kahvehaneye ilk defa kadın girmişti. Zamanla "Kızlar Kahvesi'ne" çıktı adımız. Ben 1974 yılında yaz tatilinde başladım babamın yanında çalışmaya, daha ne olduğunu anlamadan önlüğü önümde buldum, bir de askı verdiler elime, başladım boş toplamaya. Şimdilerde kitabını, gazetesini, bilgisayarını alan bizim kahvede. Bir defa gelen de kolay kolay vazgeçemez bizden. İster sabah kahvaltısı, ister öğlen yemeği, isterse akşam üzeri olsun, çayımız hep taze, yemeğimiz hep leziz, sohbetimiz hep sıcaktır. Bebek Kahve'yi 65 senedir bizlerle paylaşan yeni ve eski bütün dostlara sonsuz teşekkürlerimizi sunarız...

Özcan, Affan, Selahattin..
Sevgili Affan'ımızı hiç unutmayacağız...Babamız Abdullah AtakanDedemiz Ali OsmanEsra, Selahattin, Affan, Çigdem